Schedule: India at the Tokyo Paralaympics

 

The Tokyo Paralympics gets underway with the ceremony in Tokyo on Tuesday, August 24.

Flag bearer Tek Chand will lead the Indian contingent — India will be represented by 54 para athletes, the biggest ever contingent in the history of the Games. 

Here is the schedule of the Tokyo Paralympics

ARCHERY:

Friday, August 27

Men’s Recurve Individual Open – Harvinder Singh, Vivek Chikara

Men’s Compound Individual Open – Rakesh Kumar, Shyam Sundar Swami

Women’s Compound Individual Open – Jyoti Baliyan

Compound Mixed Team Open – Jyoti Baliyan and TBC

ATHLETICS

Saturday, August 28

Men’s Javelin Throw F57 – Ranjeet Bhati

Sunday, August 29

Men’s Discus Throw F52 – Vinod Kumar 

Men’s High Jump T47 – Nishad Kumar, Ram Pal

Monday, August 30

Men’s Discus Throw F56 – Yogesh Kathuniya 

Men’s Javelin Throw F46 – Sundar Singh Gurjar, Ajeet Singh, Devendra Jhajharia

Men’s Javelin Throw F64 – Sumit Antil, Sandeep Choudhary 

Tuesday, August 31

Men’s High Jump T63 – Sharad Kumar, Mariyappan Thangavelu, Varun Singh Bhati

Women’s 100m T13 – Simran

Women’s Shot Put F34 – Bhagyashri Madavrao Jadhav 

Wednesday, September 1

Men’s Club Throw F51 – Dharambir Nain, Amit Kumar Saroha

Thursday, September 2

Men’s Shot Put F35 – Arvind Malik

Friday, September 3

Men’s High Jump T64 – Praveen Kumar 

Men’s Javelin Throw F54 – Tek Chand

Men’s Shot Put F57 – Soman Rana 

Women’s Club Throw F51 – Ekta Bhyan, Kashish Lakra

Saturday, September 4

Men’s Javelin Throw F41 – Navdeep Singh

BADMINTON

Wednesday, September 1

Men’s Singles SL3 – Pramod Bhagat, Manoj Sarkar

Women’s Singles SU5 – Palak Kohli

Mixed Doubles SL3-SU5 – Pramod Bhagat & Palak Kohli

Thursday, September  2

Men’s Singles SL4 – Suhas Lalinakere Yathiraj, Tarun Dhillon

Men’s Singles SS6 – Krishna Nagar

Women’s Singles SL4 – Parul Parmar

Women’s Doubles SL3-SU5 – Parul Parmar and Palak Kohli

PARA CANOEING

Wednesday, September 2

Women’s VL2 – Prachi Yadav

POWERLIFTING

Friday, August 27

Men’s 65kg – Jaideep Deswal

Women’s 50kg – Sakina Khatun

SWIMMING

Friday, August 27

200 Individual Medley SM7 – Suyash Jadhav

Thursday, September 3

50m Butterfly S7 – Suyash Jadhav, Niranjan Mukundan

 

TABLE TENNIS

Wednesday, August 25

Individual C3 – Sonalben Madhubhai Patel

Individual C4 – Bhavina Hasmukhbhai Patel

TAEKWONDO

Thursday, September 2

Women’s K44 -49kg – Aruna Tanwar 

SHOOTING

Monday, August 30

Men’s R1 – 10 m air rifle standing SH1 – Swaroop Mahavir Unhalkar, Deepak Saini

Women’s R2 – 10 m air rifle SH1 – Avani Lekhara

Tuesday, August 31

Men’s P1 – 10 m air pistol SH1 – Manish Narwal, Deepender Singh, Singhraj

Women’s P2 – 10 m air pistol SH1 – Rubina Francis

Saturday, September 4

Mixed R3 – 10 m air rifle prone SH1 – Deepak Saini, Sidhartha Babu & Avani Lekhara  

Thursday, September 2

Mixed P3 – 25 m pistol SH1 – Akash & Rahul Jakhar

Friday, September 3

Men’s R7 – 50 m rifle 3 positions SH1 – Deepak Saini

Women’s R8 – 50 m rifle 3 positions SH1 – Avani Lekhara

Saturday, September 4

Mixed P4 – 50 m pistol SH1 – Akash, Manish Narwal and Singhraj

Sunday, September 5

Mixed R6 – 50 m rifle prone SH1 – Deepak Saini, Avani Lekhara and Sidhartha Babu

Source: Read Full Article